TÉMA Autismus

Autismus a jeho projevy

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až tak jednoduché, třeba jste zrovna byli svědky toho, jaké to je vychovávat dítě s autismem. Problémy v komunikaci, rytmické pohyby, nutnost řádu a mnohé další symptomy bývají pro tyto děti typické.

Slovo autismus pochází z řeckého autos, což znamená sám. Proto mezi charakteristické projevy autismu patří jakási uzavřenost do vlastního světa. Autismus je charakterizován jako pervazivní vývojová porucha. Vývoj dítěte probíhá už od jeho narození jinak, než je tomu u dítěte zdravého.

Postižení se projevuje ve třech oblastech, a to v oblasti sociálního chování, v oblasti komunikace a v oblasti představivosti. Pro autisty je typické narušení verbální komunikace. Autismus se vyznačuje příznaky nemluvnosti, poruchou řeči, neschopností pochopit význam řeči pro komunikaci. Pokud jsou autisté schopni řeči, bývá řeč typicky stereotypní, bez intonace bez emocí. Většina autistů se postupně mluvit naučí, ale jejich řeč není příliš rozvinutá, zejména ve slovní zásobě.

Autismus u dospělých

Autismus se u dospělých projevuje tzv. verbálními automatismy. To znamená, že autista stále opakuje tytéž fráze nebo otázky, na které si sám odpovídá nebo na ně vyžaduje od okolí zcela konkrétní odpověď. Autisté také často opakují slova, která vysloví někdo jiný. Autisté často provádějí stereotypní pohyby (např. kolébání se, mávání, přecházení po místnosti sem a tam).

Mezi další charakteristické příznaky autismu patří omezení představivosti, stereotypnost zájmů. Autisté nerozumí symbolům, abstrakci, schází jim schopnost empatie a spontánního chování. Jejich chování je strojové. Většina autistů je mentálně retardovaná.

Autismus u dětí

Nejčastěji bývá diagnostikován autismus u dětí přibližně do třech let věku. Vzhledem k tomu, že dosud není známa příčina autismu, nelze mu žádným známým způsobem předcházet.

Děti s autismem mají problémy v navozování kontaktu se svým okolím a nedokážou respektovat komunikační zóny. Ke svému okolí se často chovají agresivně.

Dalším problémem je užívání neverbální komunikace. Děti mají problém s navázáním očního kontaktu, s pochopením a užíváním mimiky, gestiky, haptiky (komunikace pomocí doteků), proxemiky (komunikace, která je založena na vzájemné vzdálenosti osob) atd. Dítě s autismem nedokáže se svým okolím sdílet radost nebo smutek.

Autismus se nedá léčit, lze však pomocí léků předcházet projevům problémového chování autistů (agresivita, nepozornost, spánkové poruchy, úzkostnost, deprese apod.). Zlepšení celkového stavu lze dosáhnout včasným stanovením diagnózy a individuální výchovou autistů.

Autismus a jeho projevy patří do témat
 • přítel autista ¨Pavlína 14.12.2015 16:05:01

  Mám přítele Autistu,budeme spolu dva roky. Dokonce jsme se už spolu nastěhovali do svého:). Problém je že mu občas nerozumím a mám pocit že pro něj nic neznamenám, ale pak mě někdy překvapí že to vůbec nečekám a v tu Chvíly vím že mě miluje. Občas bývá tak bezcitný až to hodně zamrzí.... .
  Na první pohled nepoznáte že je jiný než ostatní lidi ale méně mluví, není společenský, dělá pořád dokola ty samé věci jako je : jde do práce, přijde z práce a jde si hrát hry na počítači. Když po něm něco chci tak řekne jo ale nic neudělá stále hraje takže se kolikrát kvůli tomu zbytečně pohádáme.
  Nejvíc mě ale bolí že já dělám pro něj vše a on skoro vůbec nic jen když má náladu ale pořád dělá podle sebe ne podle ostatních, zkrátka je sobec...... .
  Hrozně moc bych chtěla pochopit jeho myšlení a vědět co ho udělá Štastným. Hrozně moc ho miluji, doufám že mi poradíte. Děkuji

  • Re: přítel autista GITA 06.04.2016 14:19:28

   Moj manzel je na tom podobne,myslim,ze je to urcity druh autizmu,meme dve deti ,zaplatbanboh zdrave,ale manzel je proste casto mimo.pocitac a svoje veci,casto mi pride ako duchom nepritomny,my sa smejeme a on nic deti nieco rozpravaju a on nic,pytaju sa ho a on nic,tati,tati pocujes...potom pride jednoslovna stroha odpoved...je to tazke s nim zit

 • Autismus a láska Katka 02.12.2015 15:42:08

  Může být dospělý s diagnozou autismu a ADHD schopen milovat? mám kamaráda se kterým jsme se spolu několikrát snažili chodit, máme se rádi, jsem asi jedinná ženská která by toužila s ním být, je nějaká šance že bude schopen milovat? pro přesnost, pohladí, je nám příjemný kontakt, spali jsme spolu několikrát, ale nic moc jsme z toho neměli. Na pouti mi vystřelil růži která mně neskutečně potěšila, protože věděl přesně co mi udělá radost. Moje 3 letá dcera se kterou jsem skončila sama má strejdu strašně ráda a nejradši by žila s ním, jenže já mám trochu strach jaký příklad soužití bychom jí dali. I když se máme rádi a přátelé jsme užasní. :))

 • Pořiďte si svou kyslíkovou barokomoru​! Filip Rajchart 31.08.2015 13:02:45

  Pořiďte si svou kyslíkovou barokomoru​!

  http://oxylife.cz/produkt-74-hyperbaricka-komora-oxylife-ii
  Jedná se o moderní metodu dokysličení, která se díky společnosti Oxylife stala opět dostupnější pro širokou veřejnost.
  Z nemocnic jistě všichni známe, že hyperbarická komora je něco nebezpečně velkého.
  S touto novinkou, se ale dostáváme do situace kdy se mění pohled na tuto procedúru.
  Oxylife přináší na trh nový druh malé přenosné barokomory, která splňuje základní pravidla pro oxygenoterapii.
  Barokomoru tak nyní můžete mít i Vy ve své domácnosti nebo v ordinaci lékaře či ve SPA salonu.
  Pro zvýšení efektu s barokomorové terapie doporučujeme použít v kombinaci s kyslíkovým přístrojem.
  Zvýšený efekt již dosáhnete pomocí inhalace kyslíku během pobytu v barokomoře.

 • mame dva autisty alena 11.07.2014 21:28:10

  Mam 4 deti prvi je dcera Lucie,druhej je syn Vlada je autista a potom dvojcata Patrik a dominik dominik je tak tež autista s agresivitou. Jsem v pohotovosti 24 hodin denne a je to dost tezky hodne nam toho chybi . Ale jsou tak prominte kdyz to napisu lidi jim nadavaji ze jsou to nevychovani spratci a kriplove a jine nadavky a deti to tezko znaseji. To uz zepisovala i jedna osoba aby jsme bili vystehovani nakolik jsou kluci hlucni. Co my na tohle nekto rekne nebo napise a pomuze . Ala

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Autismus patří do témat

Adresář

Poradna na téma Autismus

Diskuze na téma Autismus

 • Filip Rajchart 31.08.2015 15:08 křečové žíly

  Kyslikova Hyperbaricka komora na krecove zily. Dobrý proti: Léčba bércových vředů Periferní ar…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku